Erik Hjulmand, formand for Københavnsafdelingen af DCF, uddeler morgenbrød. Morgenmadsuddeling Dronning Louises Bro, København. Foto: Søren Hytting
|
|
Erik Hjulmand, formand for Københavnsafdelingen af DCF, uddeler morgenbrød. Morgenmadsuddeling Dronning Louises Bro, København. Foto: Søren Hytting
|
|
About 23
Just In
Discover the world from a different angle.
Here's a crop of the latest photos from the around the world. |
Popular photos right now |
One comment
Undertegnede har læst dit svar til "Lad Havnen Leve" og er rystet over din arrogante holdning til , at en bro vil stoppe sejladsen med masteskibe i kanalerne.
Dit svar røber tillige et stort huld i din viden om problemet. Et båd kan ikke bare parkeres, indtil en bro åbner. Det drejer sig jo ikke om en gennemsejling en gang i timen, men hvert tiende minut. Bådene vil jo ligge og klummpe sig sammen på begge sider af en bro og være til stor fare for sammenstød.
Du skriver at cyklisterne ikke må belemres med at skulle stå af cyklen for at komme ned/op af en trappe til en tunnel! Jamen hvis det er så slemt, er der da Knippels Bro som millioner af cyklister bruger med glæde. Bådene derimod har ikke andre muligheder. I øvrigt er det ikke en bro over havneløbet der er det store problem (altså hvis broen kommer til at gå sydsiden af udsejlingen fra Christianshavns Kanal, men broen over Christianshavns Kanal. I er en organisation som har stor magt, men pas på med ikke at misbruge denne magt. "Der er en verden uden for Verona".
I dit svar til "Lad Havnen Leve" er der jo ikke en millimeter forståelse. Du siger nøjagtig det sammen som Bondam. "broer kan åbnes". Dette argument røbet en fatal uvidenhed om de praktiske problemer. Er din (og foreningens holdning holdning) fortsat så forbenet, må vi i min familie overveje medlemskabet af Forbundet.
Jens Møller Andersen og Helle Svinkløv. Begge inkarnerede cyklister